2018/01/20
                  
4 سال قبل

 

امروز هم میخوام از زلزله ی کرمان بهتون بگم:

 

زلزله‌ای به بزرگی ۵٫۲ ریشتر شهرستان کوهبنان در استان کرمان را لرزاند.

زلزله‌ای به بزرگی ۵٫۲ ریشتر ساعت ۲۰ و ۳۴ دقیقه امشب شهرستان کوهبنان در استان کرمان را لرزاند.

طول جغرافیایی و  عرض جغرافیایی این زمین‌لرزه به ترتیب ۵۶٫۲۸ و ۳۱٫۳۸ و عمق زمین‌لرزه نیز ۱۰ کیلومتر است و  نزدیک‌ترین شهرها کوهبنان، کیانشهر و راور هستند.

این زلزله موجب ترس و وحشت مردم کوهبنان و شهرستان‌های همجوار شده، اما هنوز گزارشی از تلفات این زمین‌لرزه گزارش نشده است.

تصاویر جدید از مناطق زلزله زده کرمان 

پس از زلزله شش ویک دهم ریشتری صبح امروز هفت پس لرزه دیگر بخش هجدک شهرستان راور در استان کرمان را لرزانده است که بزرگترین آنها پنج وپنج دهم ریشتر بوده است . درهشت روستای زلزله زده قطع برق جزئی وجود داشته که خوشبختانه سریعا برطرف شده است.

.

 

زلزله کرمان ۲۱ آذر ۹۶

زلزله نسبتا شدیدی با قدرت ۶.۲ دهم ریشتر کرمان را لرزاند.

مردم وحشت زده به خیابان‌ها آمده‌اند.

براساس اعلام مرکز زلزله‌نگاری کشور محل وقوع این زمین لرزه حوالی هجدک بوده است.

زلزله ۶.۲ ریشتری در کرمانبزرگی: ۶.۲

محل وقوع: استان كرمان – حوالی هجدک(کرمان)
تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۶/۰۹/۲۱ ۱۲:۱۳:۱۷
طول جغرافیایی: ۵۷.۳۲
عرض جغرافیایی: ۳۰.۷۵
عمق زمین‌لرزه: ۱۰ کیلومتر
شاهين فتحي، معاون عمليات سازمان امداد و نجات از اعزام تيم هاي ارزياب به مناطق زلزله زده هجدك در كرمان خبر داد.

کلیه مراکز درمانی شهرستان های راور و کرمان در حالت آماده باش قرار دارند.تاکنون گزارشی از خسارت داده نشده است.

شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ساعت ۱۲:۱۳:۱۷ ثانیه روز سه‌شنبه، ۲۱ آذر ماه این زمین‌لرزه را ثبت کردند.مختصات این زمین‌لرزه که در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داده، ۵۷.۳۲ درجه عرض شمالی و ۳۰.۷۵ درجه عرض شرقی ثبت شده است.

این زمین‌لرزه در ۳۰ کیلومتری هجدک، ۴۲ کیلومتری چترود و ۴۹ کیلومتری کاظم آباد د ر استان کرمان به ثبت رسیده است.

اعزام تیم‌های ارزیاب مدیریت بحران و اورژانس در پی زلزله کرمان

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور از اعزام تیم‌های ارزیاب به مناطقی که دقایقی پیش تحت تاثیر زلزله ۶.۲ ریشتری هجدک قرار گرفته بود، خبر داد.مرتضی اکبرپور در این باره گفت: دقایقی پیش زمین لرزه ۶.۲ ریشتری منطقه هجدک در استان کرمان را تحت تاثیر قرار داد.وی با بیان اینکه این زمین لرزه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داده است، گفت: در پی این حادثه بلافاصله تیم‌های ارزیاب و پیشرو از سوی استانداری به مناطق زلزله زده اعزام شده و بررسی‌ها در این زمینه آغاز شده است.

وی با اشاره به زمین لرزه‌ای که چند روز پیش هم منطقه را تحت تاثیر قرار داده بود، گفت: با توجه به این زلزله بسیاری از تیم‌های امدادی در منطقه در آماده باش بودند و با این وجود مدیریت بحران تمامی دستگاه‌های امدادی خدماتی و انتظامی را به حالت آماده باشد درآورده است.

به گفته اکبرپور تا کنون گزارشی از خسارات احتمالی این زلزله مخابره نشده است.

سخنگوی اورژانس کشور هم از اعزام تیم‌های این سازمان به هجدک در پی زلزله دقایق پیش خبر داد.

مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور در گفت‌وگو با ایسنا، در پی وقوع زمین لرزه ۶.۲ ریشتری در استان کرمان اظهار کرد: تیم‌های ارزیاب اورژانس برای ارزیابی به منطقه زلزله زده اعزام شده‌اند و نتیجه بررسی‌ آنها متعاقبا اعلام می‌شود.

زمین لرزه دوم هم با شدت ۵.۱ ریشتر توسط مرکز لرزه نگاری کشوری ثبت شده است. این زلزله هم در ساعت ۱ و ۱۹ دقیقه و ۳۸ ثانیه ثبت شده است.

دقایقی قبل زمین لرزه ای ۵.۶ ریشتری بار دیگر کرمان را تکان داد.

به گزارش خبرنگار مهر، زمین در پی بروز دو زمین لرزه ۶.۱ و ۵.۱ بار دیگر زمین لرزه ای شدید کرمان را تکان داد.

شدت این زلزله ۵.۶ ریشتر ثبت شده است.

دو زمین‌لرزه شدید دوباره حوالی «هجدک» در استان کرمان را تکان داد که نخستین زمین‌لرزه ۶.۱ ریشتر قدرت داشت. آخرین اخبار زلزله کرمان چهارشنبه ۲۲ آذر؛زمین لرزه و زلزله کرمان و هجدک
دو زمین لرزه شدید بامداد چهارشنبه حوالی «هجدک» در استان کرمان را تکان داد، این زمین لرزه ها در راور و زرند نیز احساس شد. نخستین زمین لرزه به شدت ۶.۱ ریشتر ساعت یک و ۱۱ دقیقه روی داد.زمین لرزه دوم هم با شدت ۵.۱ ریشتر توسط مرکز لرزه نگاری کشوری ثبت شده است. این زلزله هم در ساعت ۱ و ۱۹ دقیقه و ۳۸ ثانیه ثبت شده است.

دقایقی قبل زمین لرزه ای ۵.۶ ریشتری بار دیگر کرمان را تکان داد.

به گزارش خبرنگار مهر، زمین در پی بروز دو زمین لرزه ۶.۱ و ۵.۱ بار دیگر زمین لرزه ای شدید کرمان را تکان داد.شدت این زلزله ۵.۶ ریشتر ثبت شده است.

مرکزژئوفیزیک دانشگاه هارواود آمریکا وابسته به سازمان ناسا اعلام کرد، میزان پس لرزه های استان کرمان غیرعادی و بیشتر ازحد معمول می باشند، لذابه همه مردم استان کرمان هشدار داد که احتمال وقوع زلزله ای با قدرت ۶ الی ۸ ریشتر در چند روز آینده وجود دارد و خواستار رعایت تمامی نکات ایمنی وجمع آوری آذوقه توسط مردم شد و استفاده از مکان‌ها ایمن را خواستارشد.!!

به گزارش ایسنا منطقه کویر این متن در شبکه های مجازی پخش شده است، و ایسنا برای صحت این مطلب به تهیه گزارشی در این خصوص پرداخته است.

 

.

 

دکتر” سید جلیل الدین فاطمی”- مسئول مرکز پژوهشی زلزله دانشگاه شهید باهنر کرمان- در این باره به ایسنا منطقه کویر، می گوید: زلزله را با چند پیش لرزه نمی توان پیش بینی کرد و این مورد نمایی است، بلکه پیش نشانگرهای زیادی در پیش بینی احتالی زلزله دخیل می باشند..

وی وقوع زلزله های با شدت کم را مفید دانست و اظهار کرد: زلزله های زیادی که با شدت کم صورت می گیرند، باعث تخلیه انرژی گسل می گردد، بنابراین تعداد زیاد زلزله دلیل بر وقوع زلزله با ریشتر بالای ۶ نمی باشد.

این استاد تمام دانشگاه شهید باهنر کرمان تصریح کرد: اما اگر زلزله های نامعمولی مانند زلزله بم که ۴ زلزله ۴ ریشتر در ظرف ۲۴ ساعت به وقوع پیوست این نوع زلزله ها مهم و احتمال وقوع زلزله مخرب را می توان داد، اما زلزله های کمتر از ۴ ریشتر چنین امری را بیان نمی کنند.

وی با تاکید بر اینکه زلزله های بزرگ در مدت زمان کم احتمال وقوع زلزله می دهند، ابراز کرد: زلزله قابل پیش بینی نمی باشد، مثلا در کشور چین چندین بار اعلام نمودند که زلزله مخربی در راه است، اما فقط یکبار وقوع زلزله بزرگ درست پیش بینی شد که آن نیز بر اساس احتمالات پیش بینی گردیده است.

مسئول مرکز پژوهشی زلزله دانشگاه شهید باهنر کرمان اعلام کرد: نمی توان با یک پیش نشانگر احتمال وقوع زلزله را مطرح کرد، بلکه باید حداقل ۱۰ تا ۱۵ پیش نشانگر وجود داشته باشد.

وی در ادامه بر استحکام سازی ساختمان ها تاکید و عنوان کرد: باید منازل و ساختمان های از استحکام مناسبی برخوردار باشند؛ با زلزله باید کنار آمد، مانند کشور ژاپن زمانی که زلزله ۶٫۵ ریشتری در آن رخ می دهد فقط یک مجروح در پی دارد، اینکه در یک زلزله ۶ ریشتری در برخی نقاط صدها کشته و زخمی بر جای می گذارد این امر به دلیل عدم استاندارد سازی منازل می باشد.

فاطمی به زلزله گلباف در اوایل دهه ۶۰ ومیزان خسارات جانی و مالی آن زلزله یادآور شد و اذعان کرد: زلزله قایل پیش بینی نمی باشد و این مطلب که در شبکه های مجازی رد و بدل می گردد، صحت ندارد.

وی به زلزله خیز بودن استان کرمان اشاره و یادآوری کرد: استان کرمان در گذشته نه چندان دور شاهد وقوع زلزله زرند و بم و تعداد زیادی کشته بوده، بنابراین باید مردم کرمان منازل خود را ایمنی و شناژی ساخته تا باخیالی سوده زندگی کنند.

مسئول مرکز پژوهشی زلزله دانشگاه شهید باهنر کرمان ابراز کرد: کرمان یک استان زلزله خیز می باشد و هر روز بطور متوسط یک زلزله کمتر از ۳ ریشتر در آن رخ می دهد که مردم آن را احساس نمی کنند، اما سوال اینجا مطرح است که چگونه فقط از روی یک پیش نشانگر که زلزله بیش از حد معمول رخ داده است، وقوع زلزله ۶ تا ۸ ریشتر پیش بینی شده است که امری قابل تامل می باشد و چنین موردی امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: تعداد زیاد زلزله فقط نشانگر این می باشد که گسل های منطقه فعال شده اند و این دلیلی بر وقوع زلزله بزرگ نمی باشد و این مورد موسخ نمی باشد.

 

همچنین “ابوالقاسم سیف الهی”- معاون امور عمرانی و فنی استانداری کرمان- ضمن تکذیب این مطلب به ایسنای منطقه کویر، می گوید: هیچ کشوری تاکنون نتوانسته است که زلزله را قبل از وقوع پیش بینی کند و تنها حدس و گمان ممکن است زده شود اما پیش بینی وقوع صد درصد زلزله تاکنون امکان پذیر نبوده است.

وی ادامه داد: در کشورهای پیشرفته دنیا حداکثر ۱ یا ۲ دقیقه قبل از وقوع زلزله توانسته اند پیش بینی زلزله را کرده و هشدار دهند، و اگر چنین امری امکان پذیر بود آمریکا و ژاپن زلزله های کشور خود را پیش از وقوع پیش بینی می کردند.

معاون امور فنی و عمرانی استاندار کرمان این موضوع را شایعه دانست و اعلام کرد: عمر چندانی از تشکیل فضای مجازی در کشور ما نمی گذارد، به این دلیل شایعه پراکنی در این فضا زیاد صورت می گیرد، مردم نباید به این شایعات توجهی نمایند.

وی یادآوری کرد: در چند روز گذشته زلزله ای به بزرگی ۴٫۸ ریشتر در نزدیکی شهرستان زرند به وقوع پیوست و پس لرزه های پس از آن کاهشی بود.

سیف الهی زلزله اخیر زرند را مربوط به گسل کوهبنان دانست و توصیه کرد: مردم باید همواره رعایت نکات ایمنی را انجام دهند، اما با این حال ستاد بحران و فرمانداران کوهبنان، زرند و راور پیش بینی های لازم را انجام داده اند، اما آنچه در فضای مجازی منتشر شده است، شایعه می باشد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: هیچ کس نمی تواند زلزله را پیشگویی کند و مراکز رسمی کشور از جمله مرکز ژئوفیزیک تهران، ستاد مرکزی بحران کشور و مراکز زلزله نگاری اگر مواردی مشاهده نموده بودند، قطعا اطلاع رسانی خواهند کرد.

 

 

نویسنده : kermanblog

با شروع هر کاری به پایان نزدیک می شویم!

یک پاسخ به “وقوع زلزله ۸ ریشتری در کرمان؟؟!”

  1. […] وقوع زلزله ۸ ریشتری در کرمان؟؟! | کرمان بلاگ – نشر و &#8… […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط